TL-D lyskilden har en speciel belægning, der beskytter lysstofrørets glas og andre komponenter, hvis lysstofrøret skulle gå i stykker. Nem identifikation af armaturet takket være den blå ring i den ene ende. Produktet kan bruges alle steder, hvor knust glas kan forstyrre arbejdet og/eller udgøre en sikkerhedsrisiko for personer og produkter, f.eks. i fødevareindustrien. Lyskilden har Surlyn-belægning, som blokerer UV-lys. Den overholder HACCP-regulativerne.
Fordele
Har en særlig belægning, som beskytter lysstofrørets komponenter for at undgå forurening, hvis lysstofrøret skulle gå i stykker. Nem identifikation af armaturet takket være den blå ring i den ene ende
Beskytter produkter mod misfarvning og smagstab takket være 90 % mindre UV-emission
Sikrer armaturets overensstemmelse med diverse regulativer, herunder med HACCP, ISO 22000 og IEC 61549: Fragment Retention Lamp Standard (Diverse lyskilder)
Egenskaber
Har en beskyttende belægning, Surlyn, som nemt kan identificeres i kontrolsituationer takket være to blå ringe i den ene ende. Denne lyskilde er IKKE beregnet til brug i lukkede armaturer
I overensstemmelse med IEC 61549 Fragment Retention Lamp Standard (Diverse lyskilder) og relevante fødevareregulativer, herunder HACCP og ISO 22000
Den høje kvalitet fastholdes ved høje/lave temperaturer eller UV
Lyskildens belægning blokerer 90 % af UV-emissionen
100 % genanvendelig, inkl. den beskyttende belægning
Relativt høj virkningsgrad både i starten og i løbet af lyskildens levetid, samt god bevarelse af lumen
Anvendelsesområder
Til brug hvor det er vigtigt at forebygge forurening ved ødelæggelse af lyskilden, f.eks. ved tilberedning af mad, inden for sundhedspleje, medicinalvarefirmaer, støvfrie arbejdslokaler osv.
Velegnet til brug i miljøer med forhøjet risiko for brud, såsom sportshaller
Brug af lysstyringssystemer med automatisk slukning anbefales stærkt
Advarsler og sikkerhedsforskrifter
Ikke egnet til lukkede armaturer (angivet med to blå cirkler)
Anbefalet brug sammen med lysstyringssystem med automatisk stop
Det er meget usandsynligt, at et brud på en lyskilde kan påvirke din sundhed. Hvis en lyskilde går i stykker, skal rummet udluftes i 30 minutter, og delene skal fjernes (det anbefales at bære handsker). Læg delene i en lukket plastikpose og aflever den på din lokale genbrugsstation. Brug ikke støvsuger.